Ze setkání

Při našem únorovém setkání jsem se věnovali elekrtickým spotřebičům, jejich funkčnosti a zapojení elektrických obvodů v domácnosti.

Během setkání jsme hybridní formou, on-line připojením účastníků nejen ze Zruče nad Sázavou, vyslechli novinky z vesmírných aktivit pro žáky a studenty, prozkoumali základy programování v TinkerCadu a zkoumali Zemi z vesmírných snímkovacích družic v aplikaci Copernicus.

O chystaném novém RVP slyšel už asi každý, na přání účastníků jsme mu proto věnovali celé setkání. Pořádně jsme si ho představili včetně metodické podpory a došlo i na několik aktivit, kterými ho lze naplnit. A na přání účastníků mu věnujeme kousek z každého z dalších setkání, abychom se podívali vždy na jeden Očekávaný výsledek učení.

Na prvním setkání školního roku 2024/2025 jsme se věnovali zážitkům z konference Science on Stage ve Finsku - ukázali jsme si několik experimentů, které nás na festivalu zaujaly, podělili se o dojmy z konference i návštěvy finské školy.

Vyrábíme...

20.06.2024

Zajímavé pomůcky, které si někteří účastníci nestihli vyrobit během školního roku si mohli naši účastníci odnést z posledního červnového setkání v tomto školním roce.

Setkání tak trochu netradiční. Došlo totiž na propojení dvou center a to DIGI centra Zruč nad Sázavou a právě našeho RC Kutná Hora.

Na dubnovém setkání jsme se věnovali tensegritám. Rozmysleli jsme, jak konstrukce fungují, ukázali si, že se opravdu používají i v architektuře, a každý si alespoň jednu tensegritu odnesl...

Meteorologie

20.03.2024

Březnové setkání jsme věnovali meteorologii:

Na únorovém setkání jsme se věnovali přístrojům, které mají zdánlivě unikátní fyzikální princip. Bohužel jen zdánlivě... Vyzkoušeli jsme si, jak se materiály o takových výrobcích dají využít k rozvoji kritického myšlení žáků. V druhé části setkání jsme se zaměřili na to, jaké znaky na webech propagujících různé výrobky by nás měly varovat, aniž...

Na prvním setkání letošního kalendářního roku jsme se nejdřív důkladně seznámili s multimetrem. A pak jsme měřili odpor (a představili si tabulku barevného značení), napětí (a zjistili, že napětí při zátěži poklesne) i proud (a došlo i na typické žákovské miskoncepce.